2023: Novinkou letoška bude průvod Krampusáků i rozšířená světelná výzdoba

Letošní přerovský advent bude zase o něco bohatější než v předchozích letech. A přinese i několik novinek – vyřezávaný betlém, nové světelné dekorace v ulicích města i na kruhových objezdech, vánočně nazdobené autobusy či pochod strašidelných Krampusáků.  

První, co v Přerově připomene blížící se svátky, budou světelné ozdoby, které začnou pracovníci technických služeb instalovat už na začátku listopadu. A pak vánoční strom, který do centra dorazí v sobotu 25. listopadu. 

Návštěvníci se mohou těšit i na letošní novinku v podobě dřevěného betlému, jeho součástí budou až metr a půl vysoké postavy – Tři králové, svatá trojice, anděl a ovečky, pes i oslík.

„Betlém bude tvořit celkem 16 postav, jesličky a vyřezávané pozadí. Vyřezávám motorovou pilou z dubového dřeva, po obroušení budou sochy vystínované a nalakované. Hotovo bude do konce listopadu,“ prozradil řezbář ze Senice na Hané Pavel Dlabal, který betlém tvoří pro město za 300 tisíc korun.

Další letošní novinkou bude rozšířená světlená výzdoba města, která přišla na 3 miliony 670 tisíc korun. „Světelné vánoční ozdoby budou nově na kruhových objezdech, na Městském domě, na náměstí Přerovského povstání a na Žerotínově náměstí, nazdobíme Tyršův most i některé městské kašny. Mimo nezůstaly ani místní části města, které obdrží vánoční světelné řetězy,“ prozradil náměstek primátora Miloslav Dohnal.

A vánoční atmosféra se přenese i do městské autobusové dopravy. „Po Přerově budou jezdit čtyři vánočně nazdobené autobusy. Vnitřní prostory budou po setmění cestujícím osvětlovat světla ve tvaru hvězdiček, zvenku navodí adventní atmosféru folie s vánočním motivem, které pokryjí část autobusových oken,“ doplnil náměstek Tomáš Navrátil.

Vůbec poprvé se letos také uskuteční pochod Krampusáků, na který se Přerované mohou těšit v úterý 5. prosince – jejich průvod vyjde v 16.30 od Kina Hvězda, v 18 hodin budou Krampusáci „strašit“ a bavit lidi přímo na náměstí, kde bude Mikulášská show.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *